Zásahová jednotka nebo taky dříve používaná zkratka ROZA - rota zásahu
Správy hl. m. Prahy
Fotografie
zadržení nebezpečného pachatele
Fotografie
rychlé slanění z vrtulníku II.
Zásahová jednotka Správy hlavního města Prahy, tak zní oficiální název elitního útvaru, jehož činnost se zaměřuje především na taktiku zadržení nebezpečných ozbrojených pachatelů. Příslušníci této jednotky se ale pravidelně připravují také na takticko-technické operace, čímž se rozumí například vniknutí do budov za použití vrtulníku, slaňovací techniky, otvírání dveří páčidly či jejich vyražení beranidlem, a podobně. Nechybí ani nácvik zastavení a zadržení vozidla s nebezpečnou osádkou, nebo rychlé a plošné obsazení volného terénu. Mezi řadu dalších úkolů, které tato jednotka zajišťuje, patří i nepřetržitý servis pro ostatní složky policie. V praxi to vypadá tak, že jsou tito policisté díky speciálnímu výcviku připraveni kdykoli zasáhnout a pomoci tak svým kolegům, kteří se dostanou do potíží.
Výzbroj
Zásahových jednotek Policie ČR
Tento článek nepopisuje výzbroj ÚRN, ale výzbroj ostatních zásahových jednotek Policie ČR. S ohledem na rozdílnost výzbroje jednotek v různých krajích a na možnou rozdílnost i mezi jednotlivými zásahovými týmy berte informace jako orientační výčet toho, co ZJ používají.
Střelné zbraně
Samopaly
Převážně se používají samopaly značky Heckler & Koch verze HK MP5 A4 a HK MP5 KA4 (ráže 9 mm Luger). Samopaly HK jsou osazeny taktickou svítilnou Sure - Fire M3, laserovým zaměřovačem a kolimátorem OKO od české firmy SGB Praha. Takto osazená zbraň stojí 120000 Kč.
Pro taktickou přípravu se do samopalů HK dodává speciální střelivo s barevnou náplní, kterým je možno po nainstalování vložné hlavně a připevnění úsťové brzdy přímé střílení. Samotný náboj je podobné konstrukce jako ostrý. Rozdíl je v tom, že má menší prachovou náplň, střela je z teflonu a v ní je dutinka se značkovací barvou (červenou nebo modrou).
Někde se můžeme také setkat se samopalem Steyr AUG, který byl z původní ráže .223 Remington upraven pro Policii ČR na náboj ráže 9 mm Luger.
Pistole
Dříve se používaly hlavně Beretta 92 a ČZ 75. Nově byla zavedena ČZ 75 D Police. Všechny tyto zbraně jsou v ráži 9 mm Luger. Někde se používají i revolvery Colt Python (ráže .357 Magnum), nebo pistole Glock 17 a Glock 19 (ráže 9 mm Luger).
Brokovnice
Používají se různé brokovnice od výrobců Mosberg, Browning či Remington. V poslední době se prosazuje především zbraň Benelli M-3T. Do těchto zbraní se používají různé brokovnicové náboje.
Odstřelovačské pušky
Starší pušky Dragunov SVD (ráže 7.62x54 R) a ČZ vz. 54 byly nahrazeny modernějšími zbraněmi, a to puškou Sako TRG-21 Sniper (ráže .308 Winchester) s optickým zaměřovačem zn. Schmitt und Bender, v menší míře pak puškou SIG SSG 3000 Sniper (ráže .308 Winchester) s optickým zaměřovačem zn. Hensoldt a puškou Remington 700 Sandero (ráže .300 Winchester Magnum) s optickým zaměřovačem Leupold VariX 4, 6,5-20 x 50 s boční paralaxou.
Na krátké vzdálenosti (25 až 70 m) využívají některé jednotky lehkou odstřelovačskou pušku Steyr AUG (ráže .223 Remington), nebo i samopal Heckler & Koch verze HK MP5 SD6 (Luger 9 mm).
Chladné zbraně
Nože
Jako osobní nůž nosí členové zásahových týmů UTON 75 od firmy Mikov. K noži je dodáváno černé kožené pouzdro, ve kterém je pilka a pilník.
Další součásti výzbroje
Nesmrtící granáty
Pro dezorientaci osob v zásahovém prostoru se používají výbušky s ohlušujícím a oslepujícím účinkem P1 a P2-II (tzv. péčka). Do výzbroje patří i slzotvorný granát RGSL-85. Vše česká produkce.
Prostředky pro násliné vniknutí do objektu
Dle okolností se pro překonání dveří ap. užívají beranidla, kladiva, páčidla, štípací kleště na zámky a ruzné trhaviny.
Komentáře
Přehled komentářů
dělej te to pořadne
U.R.N
(Diipess, 2. 4. 2009 20:52)mluvíš tady o jakési Jednotce Správy hl.m. Praha. Ale popisuješ spíše jednotku Ú.R.N. (útvar rychlého nasazení)
upozornemi
(barack obama, 21. 4. 2009 12:49)