Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobré maskovaní a umění přizpůsobit se okolnímu terénů jsou téměř důležité jako střelecká dovednost. Ve skutečnosti dobře zamaskovaný špatný střelec přežije pravděpodobně déle než nevhodně ukrytý odstřelovač. Při útěku a úhybných manévrech podstatně stoupá význam maskování a ukrývání. Vojáka na útěku se musí skrývat, spát ve dne a přesouvat se v noci. Ale ani krytí tomu nesnižuje důležitost maskování.

Maskování osob má určité základní pravidla, zaměřené k oklamání nejrozšířenějšího čidla na bojišti – lidského oka.

 

Tvar

Ochranná přilba, torna, zbraň i další nesená výbava, například vysílačka, mají často charakteristický tvar, který se v přírodním prostředí neexistuje. Proto je nutné především rovné linie překrývat přídavnými sítěmi a proužky z  maskovací tkaniny. Existují také maskovací elastické přehozy na radiostanice a pro nejrůznější agregáty.

Pušky, samopaly a kulomety mají rovněž charakteristický tvar a často jsou černé barvy. Ačkoliv lze na jejich zamaskování použít speciální povlaky, není vhodné je upevňovat na držadlech, neboť zapříčiňují vyklouznutí zbraně. Zamezují pevnému uchopení zbraně, což se odráží v nepřesné střelbě. Je lepší používat zelené nebo maskovací pásky, (páska je pro zamaskování velmi užitečným pomocníkem).

 

Lesk

Za starých časů, kdy se nosily mosazné přezky a spony, byl voják viditelný na velkou vzdálenost, neboť všechny parádičky na jeho uniformě odrážely světlo. Přestože většina moderních nosných ústrojí má plastové spony nebo kovové úchytky z antireflexním povrchovou úpravou, vyskytují se i dnes na bojišti lesklé plochy.

Dalekohled, sklíčka kompasu nebo brýle odráží světlo, a proto mohou být používány pouze při spolehlivém ukrytí, stejně jako radiové stanice, jejichž typická zařízení přitahují pozornost. Dalekohled je nutno nosit v pouzdře, stejně jako mapu, složenou tak, aby odkrývala pouze tu část, která je potřebná. Pozornost je nutné věnovat lesklému obalu mapy. Pokožka se také neubrání lesku. V noci odráží měsíční svit, a proto dokonce i vojáci černé pleti musí používat maskovací krém.

 

Silueta

Tak jako má každá věc svůj tvar, tak i silueta vojáka je tvořena obrysy těla a nesené výstroje. Silueta hlavy a ramen je těžko zaměnitelná a nemá v přírodě obdobu. Proto je hlavním rozpoznávacím znakem lidské postavy. Nezamaskovaná ochrana přilba přitáhne pozornost protivníka.

Použitím místní vegetace lze změnit tvar přilby, zejména horní zaoblení, které je jejím charakteristickým prvkem. K skrytí obrysů ramen se do výstroje zasunují trsy trávy. Bojové vozidlo má také typickou siluetu, a proto i při dobrém zamaskování může být při nevhodném umístění odhaleno, například proti horizontu nebo před světlým pozadím.

a)    Chodící keř, vypadá na první pohled efektivně, ale je znemožněn přístup ke střelivu a další přídavné výstroji.

b)    Světlý obličej a ruce odráží světlo a vytváří vizi strašidla. Malé množství přírodního materiálu nezakrývá dost.

c)    Tak je to správně. Skutečné zamaskování mění charakteristické tvary a zahaluje světlé plochy obličeje a rukou. Na druhé straně je volný přístup k munici a vybavení.

 Pachy

Dokonce i plně civilizovaní člověk získá po několika dnech v přírodě velice dobrý čichový cit. Čichem je schopen určit chod automobilového motoru, přípravu teplé stravy v polní kuchyni, pachy lidského těla a vůně čistících prostředků.

Některé pachy je velice těžké maskovat, proto by vojákova mýdla nemněla obsahovat voňavé složky a činnost jako vaření je třeba omezit pouze na denní dobu, kdy jsou jiné zápachy výraznější a vzduch teplejší. Jeden z nejvíce nemaskujících prvků je kouření – pro charakteristický zápach tabáku. Odpadky z kuchyně, stejně jako nedopalky cigaret, by měly být vyváženy mimo trvalé stanoviště. Jejich zakopání je pouze nouzovým řešením, neboť zbytky potravin jsou často vyhrabány zvířaty a mohou být dobrým rozpoznávacím prvkem (napovídající o síle jednotky).

 

Zvuk

Při hlídkování v terénu je voják schopen způsobit mnoho nejrůznějších zvuků. Mohou mu vrzat boty, chrastit zásobníky v pouzdře na střelivo či nářadí na čistění zbraně. Dokonce i řemení může vydávat zvuk.

Zbraň také sem tam zadrnčí. Vysílání z radiostanice může být v nehlučném prostředí zaslechnuto. Kašel a hovor za jasné noci se rozléhá na velké vzdálenosti. Je nutné dodržovat pravidla bezhlučné činnosti, kde dohodnuté signály nahradí mluvené slovo a nezbytná konverzace se vede pouze šeptem. Řádné uložení výstroje, přitažení klepajících pásků a dalších zvuky vydávajících předmětů a zejména závěrečné celkové úpravy před odchodem na hlídku značně omezí hlučnost při samotné akci. Je-li budována zákopová pozice, strážní by měli být rozmístěni v takové vzdálenosti, aby zjistili nepřítele dříve, než on uslyší kopání.

 

 

  • Nejprve zamažte všechny světlé lesklé plochy pokožky. 

 

  • Nyní zamaskujte obrysy a tvar očí, nosu a úst. 

 

  • Zbývající část obličeje zamažte a pomocí slin rozetřete.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Opisovat z knížky umí každej blbec...

(Čuňas 3. RRR, 2. 9. 2007 13:44)

Tenhle tvůj článek je kompletně a doslovně opsanej z knihy Přežít! (Len Cacutt) v angl. orig. SURVIVE... Nechápu jak se můžeš tímhle chlubit... navíc nevim, proč tam máš napsaný i popisky co sou v knížce pod obrázkama, když tady to máš bez obrázků... di se vycpat...

Re: Opisovat z knížky umí každej blbec...

(Satan CZ, 9. 11. 2013 17:18)

Tak tak, kde je slušnost internetu ? ...

fakt boží

(hlavas, 16. 9. 2011 19:56)

ste prostě supr. ja byl dneska na přestřelce a dost mě to zaujalo. jen tak dal jen tak dal.

píčovina

(kreten si ty co to čteš, 5. 6. 2009 21:52)

kretén seš ty co to čteš

Re: píčovina

(asman , 25. 12. 2010 21:46)

jsi de**l woe tk když tu khihu máš tk si to čti a když nn tk si ji kup a nelez sem kdyžse ti to nelíbí. chuji

hele

(koumak, 16. 6. 2011 19:42)

hele uz se na ty hadky vyserte a rači přemejšlejte na sebe vy ty věci nemate tak dršte hubu všichni

FOTO

(cvrcek, 29. 12. 2009 20:07)

Pár fotek by nevadilo aby jsem měl představu co a jak... ale dobrý popis....

jaSneeeeeeeeeeee

(jebe vam, 6. 6. 2009 21:27)

ste suprrrrrrr

DEMENTI

(Weynor, 22. 2. 2009 22:27)

Budte radi, ze to sem dal... plne se stavim za XTOGOXtiho!!!! A VY CO MATE TU KNIHU, nebo jen tak plkate, aby jste se zviditelnili, dete do pi.i ubozaci, umite akorat kritizovat cizi praci a sami jste dokazali tak akorat velky lejno! Slava autorovi stranek!!! JEN TAK DAL

KOKOTI

(XTOGOX, 4. 1. 2009 14:12)

Vy co mu tu pišete nevhodné komentáže a že to má opsané z knížky tak vy jste ti kokoti jak ho tu nazýváte. Ja tu knihu nemam a jsem rad že to tu dal. Dost jsem změnil názor na maskování a to díky tomuto.

porusovani autorskych prav

(MEjla, 2. 1. 2009 0:06)

nejde o to jestli tu knihu máte nebo ne...ale to je porušování autorských práv..napráskat tě tak deš sedět a paltíš autorovi pokutu jak svině...už abys rozbil prasátko...;)

jakub dykast

(blablabla, 30. 11. 2008 23:21)

ani nemám tu knihu a sem moc rád že si to vopsal protože mi to mrtě pomohlo. ty granaty a dý.mo.dikes!!!

blablabla

(jakub dykast , 27. 11. 2008 7:52)

HEJ WOLFE MAŠ PRAVDU PROČ MU NADAVAJ?

proč

(WOLF, 24. 10. 2008 21:52)

JSES BAZINEJ SVRAB TY ZELENACI

ty se spíš nauč psát chytrej :D

PROč

(WOLF, 24. 10. 2008 21:49)

já tu knihu nemám a sem rád že on ji tady dal to co si myslel že je tak nej.nwm proč mu nadáváte vy chytrýýýýý :( ja sem se něco naučil DíK.

JSES BAZINEJ SVRAB TY ZELENACI

(GNERAL STRATTONSKI, 12. 5. 2008 14:40)

OPISOVAT S KNIHY A JESTE SPATNE. CELEM VZAD. K RUCE ZBRAN!

na 2 veci

(hell97, 7. 3. 2008 7:10)

kde mate obrazky!!!!P.S. smrdíte

ALE jinak dobrý pro ty co tu knuhu nemaj

(V.Majkut, 26. 2. 2008 17:33)

Pěknej test ale už jsem si ho přečetl v knížce s názvem "PŘEŽÍT" od Lena Cacutta je tam skoro vše,ale převážně o bitvě na faklandách.

Jejda...

(PaTron, 15. 1. 2008 15:03)

Tak se lidi uklidněte. No a co jako že to má z knížky? ne každý má tu knížku doma, a pokud je to zajímavý článek (tenhle si myslím že je), tak nevidím jediný důvod proč by to tu nemohl dát.

demence

(Raptor, 10. 11. 2007 12:47)

TOTAL COPY!!!